Osmo Vänskä. Kuvaoikeudet: super-conductor.blogspot.com
Kapellimestari Osmo Vänskä ja hänen johtamansa Minnesotan orkesteri ovat voittaneet parhaan orkesteriesityksen Grammy-palkinnon. Palkinto tuli Sibeliuksen sinfonioista 1 ja 4.
Musiikkialan arvostettuja Grammy-palkintoja jaettiin Los Angelesissa viime yönä. Yksi gaalan tähdistä oli 17-vuotias uusiseelantilainen artisti Lorde eli Ella Yelich-O’Connor. Hän nappasi himoitun parhaan laulun Grammyn kappaleellaan Royals. Lorde palkittiin myös parhaasta pop-sooloesityksestä. Yhteensä hän oli ehdolla neljässä kategoriassa.
Palkintoja kahmi myös yhdysvaltalainen rap-duo Macklemore ja Ryan Lewis. Kaksikko palkittiin vuoden tulokkaana. Duon albumi The Heist nappasi parhaan rap-albumin Grammy-pystin. Macklemore ja Ryan Lewis palkittiin myös parhaasta rap-esityksestä sekä parhaasta rap-kappaleesta. Jälkimmäinen tunnustus lohkesi kappaleella Thrift Shop.
Parhaan äänitteen Grammyn sai elektronista musiikkia soittava duo Daft Punk kappaleellaan Get Lucky. Parhaana albumina palkittiin Daft Punkin Random Access Memories.
