Ranskalainen kapellimestari Louis Langrée saapuu johtamaanRadion sinfoniaorkesteria 1.4. pitkän tauon jälkeen. Viimeksi 2008 Suomessa esiintynyt Langrée johtaa RSO:n konsertissa Anton Webernin Passacaglian, Robert Schumannin sinfonian nro 4 sekäDmitri Šostakovitšin toisen pianokonserton. Konserton solistina soittaa skotlantilainen pianisti Steven Osborne. Myöhäisillan kamarimusiikissa RSO:n puupuhaltajat esittävät Carl Nielseninpuhallinkvinteton. Konsertti lähetetään suorana lähetyksenä Yle Radio 1:ssä ja verkossa yle.fi/rso.
Louis Langrée on New Yorkin Mostly Mozart -festivaalin taiteellinen johtaja, Cincinnatin sinfoniaorkesterin musiikillinen johtaja ja Camerata Salzburgin ylikapellimestari. Langrée on vieraillut johtamassa merkittäviä orkestereita ympäri maailmaa. Viime vuosien debyytteihin kuuluvat vierailut Berliinin ja Wienin filharmonikoissa sekä Japanin radion sinfoniaorkesterissa. Kuluvalla kaudella Langrée johtaa Cincinnatissa Brahms-festivaalin sekä kolmen orkesterikonserton kantaesitykset ja tekee Saksan kiertueen Camerata Salzburgin kanssa. Myös merkittävänä oopperakapellimestarina tunnettu Langrée on esiintynyt mm. Wienin valtionoopperassa, New Yorkin Metropolitan -oopperassa, Milanon La Scalassa, Pariisin Bastille-oopperassa ja Lontoon Covent Gardenissa. Louis Langrée levytyksistä monet on palkittu Gramophone- ja Midem Classical -palkinnoilla.
Skotlannissa syntynyt Steven Osborne on palkittu mm. Royal Philhamonic Societyn Vuoden solisti -palkinnolla 2013 ja kahdella Gramophone -palkinnolla Brittenin, Prokofjevin ja Mussorgskyn teosten taltioinneista. Hän esiintyy huippuorkesterien solistina ympäri maailmaa ja pitää soolokonsertteja niin Lontoon kamarimusiikkipyhätössä Wigmore Hall’ssa, Amsterdamin Concertgebouw -konserttitalossa, Berliinin Filharmoniassa kuin New Yorkin Carnegie Hall’ssakin. Kuluvalla kaudella Osborne esiintyy mm. Tokion kaupunginorkesterin sekä Oslon ja Dresdenin filharmonikkojen solistina ja tekee soolokonserttikiertueita Euroopassa ja Yhdysvalloissa. Lontoossa Osborne soittaa London Jazz -festivaalilla ja New Yorkissa Mostly Mozart -festivaalilla.
1.4. klo 19
PERJANTAISARJA 11
Louis Langrée, kapellimestari
Steven Osborne, piano
Anton Webern: Passacaglia
Dmitri Šostakovitš: Pianokonsertto nro 2
Robert Schumann: Sinfonia nro 4
MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Joachim Becerra Thomsen, huilu
Francisco Almazán, oboe
Giuseppe Gentile, klarinetti
Arvid Larsson, fagotti
Péter Jánosi, käyrätorvi
Carl Nielsen: Puhallinkvintetto
