Suomen elokuvatuottajien keskusliitto SEK ry on valinnut uudeksi puheenjohtajakseen Dionysos Films Oy:n toimitusjohtajan, elokuvatuottaja Riina Hyytiän.
Hyytiä seuraa toimessa Aleksi Bardya, joka oli SEK:n puheenjohtajana kolme vuotta.
Hyytiä arvostaa kollegoidensa osoittamaa luottamusta ja toteaa, että SEK:n puheenjohtajuus on paitsi näköalapaikka koko elokuva-alaan, myös mahdollisuus vaikuttaa alan kehittymiseen.
”Tuottajilla on mahdollisuudet vaikuttaa sekä elokuvien taiteellisiin sisältöihin että alan työkulttuurin kehittämiseen. On mahtavaa päästä edistämään yhteisiä asioita aikana, jolloin kotimainen elokuva on monimuotoista, katsojia kiinnostavaa ja kiivaasti kansainvälistyvää.
Yhteistyö on voimaa, niin järjestötasolla kuin yksittäisen elokuvan teossa. Olen joukkuepelaaja ja uskon että näitä tekemisen pelisääntöjä on mahdollista tarkastella siten, että kaikki saavat loistaa.”