Audiovisuaalisen alan vientipalkinto, Hulda, myönnetään tänä vuonna lastenanimaatiosarjalle Dibitassut, joka tunnetaan kansainvälisesti nimellä Dibidogs. Yli 50 miljoonaa katsojaa kerännyt sarja on erittäin menestynyt etenkin Aasiassa.
Hulda-palkinnon voittajavalinnassa raati painotti peräänantamatonta, ennakkoluulotonta ja määrätietoista työtä sarjan menestyksen rakentamisessa. Merkittävää on myös Dibitassujen menestys niin sanottujen pre-school animaatioiden markkinoilla, jotka ovat erittäin kilpaillut.
Sarjaa kerää miljoonia lapsikatsojia ruudun ääreen etenkin Aasiassa, jossa sitä esitetään 50 kanavalla. Pelkästään Thaimaassa, jossa Dibitassut on suosituin lastenohjelma, katsojia on ollut 9 miljoonaa. Suomessa sarjaa esittää MTV.
– Dibitassujen konseptin linja jatkuu johdonmukaisena ja eheänä myös animaation lisäpalveluissa ja oheistuotteissa, jotka ovat paitsi hauskoja ja kivoja myös kasvattavia. On hienoa saada todistaa tällaisten AV-alan menestystarinoiden syntymistä Suomesta, kertoo palkintoraadin puheenjohtaja tuottaja Jarkko Hentula Dibitassujen valinnasta Hulda-voittajaksi.
Palkinnon vastaanottavat sarjan luojat Pia ja Jim Solatie tuotantoyhtiö Futurecodesta. Palkinto koostuu Hulda-mitalista, kunniakirjasta sekä 1 000 euron rahapalkinnosta.
AV-alan vientipalkinto Huldan myöntää elokuva- ja televisioalan vientiorganisaatio Favex. Palkinto jaetaan vuosittain kotimaiselle audiovisuaaliselle tuotannolle, henkilölle, yritykselle tai työryhmälle, joka on osoittanut innovatiivisuutta ja tehnyt selkeän kansainvälisen läpimurron alallaan, ja inspiroi muita toiminnallaan.
Palkinnon nimi juontaa juurensa Hella Wuolijoen näytelmän pohjalta tehtyyn elokuvaan Juurakon Hulda, joka ilmestyi vuonna 1937. Elokuvan Hollywood-versio Farmer´s Daugher sai ensi-iltansa New Yorkissa vuonna 1947 ja se voitti parhaan naispääosa-Oscarin (Loretta Young).
Hulda-juryyn kuuluivat Jarkko Hentula (pj, SEK ry), Lotta Backlund (Satu ry), Nick Dorra (Finnanimation ry), Sari Väänänen (SEL ry) ja Päivi Nummi-Aho (Oy Yleisradio Ab).
