Musiikkiesityksestä vastaa lasten suosikit Mimi ja Kuku, jotka ovat myös jouluisissa tunnelmissa
Joulukadun avaus järjestetään tänä vuonna perjantaina 20.11. alkaen klo 18 keskusaukiolla.
Ohjelmassa on tuttuun tapaan kaupungin tervehdyssanat ja Äänekosken Yrittäjät ry:n puheenvuoro, joulupukin vierailu ja jouluvalojen sytytys. Musiikkiesityksestä vastaa lasten suosikit Mimi ja Kuku, jotka ovat myös jouluisissa tunnelmissa. Illan kruunaa totutusti ilotulitus!
Junakuljetus järjestetään Suolahdesta Äänekoskelle ja paluukyyti myös. Junaan voi nousta ainoastaan Suolahden wanhalta asemalta raideliikenteen ruuhkaisuuden vuoksi ja samoin paluu tapahtuu wanhalle asemalle. Junakyytiin haluavien tulee noutaa lippu etukäteen Suolahden kirjastosta. Lippuja on jaossa vain rajoitettu määrä, sillä koronaepidemiasta johtuen paikkoja on rajattu.
Junakuljetus Suolahdesta:
– Suolahti-Äänekoski klo 17.00, lähtö wanhalta asema
– Äänekoski-Suolahti klo 19.00, paluu wanhalle asemalle
Huom! Junakuljetukseen haettava liput etukäteen Suolahden kirjastosta alkaen ma 9.11. klo 16.
Junamatkalla suositellaan käytettäväksi kasvomaskeja.
Tapahtumassa suositellaan samaten kasvomaskien käyttöä, hygieniaohjeiden noudattamista ja turvavälejä.
Tervetuloa!
Pe 20.11. klo 18 Äänekosken joulukadun avaus, keskusaukio. Järjestää Äänekosken kulttuuritoimi ja Äänekosken Yrittäjät ry.