copyright sign

Eduskunnan sivistysvaliokunta puoltaa hallituksen esitystä siirtovelvoitteen alaisesta edelleen lähettämisestä maksettavista tekijänoikeuskorvauksia. Valiokunnan mietintö (SiVM 27/2014 vp – HE 305/2014 vp) tekijänoikeuslaista valmistui tiistaina 3. maaliskuuta 2015. 

Tekijänoikeuslakiin ehdotetaan palautettavaksi säännökset korvausoikeudesta siirtovelvoitteen alaisiin ohjelmiin sisältyvien teosten sekä esittävien taiteilijoiden elävien esitysten ja äänitallenteiden edelleen lähettämisestä. Sivistysvaliokunta toteaa, että esityksen taustalla on komission 21.2.2014 Suomelle antama virallinen huomautus, joka koskee tekijänoikeuslain 25 i ja 47 §:n säännöksiä. Sivistysvaliokunta korostaa, että siirtovelvoitteen ulkopuolisesta edelleen lähettämisestä on tähänkin asti maksettu korvauksia. Siirtovelvoite tarkoittaa sitä, että kaapelitelevisioverkossa verkkopalvelua tarjoavat ovat velvollisia välittämään verkossaan tiettyjen valtakunnallisten yleiskanavien ohjelmaa.

Sivistysvaliokunta korostaa mietinnössään, että säädettäessä esityksessä tarkoitetusta korvausoikeudesta on lähtökohtana oltava se yleinen tekijänoikeuslain soveltamisen periaate, että korvauksesta vastaa se, joka käyttää teosta tekijänoikeudellisesti merkityksellisellä tavalla. Korvauksen maksamisesta on näin ollen vastuussa lähtökohtaisesti edelleen lähettäjä.  Sivistysvaliokunta pitää tärkeänä, että säännös on tältä osin selvä ja yksiselitteinen, jotta varmistetaan tarvittavien oikeuksien hankinta ja korvausten maksaminen asianmukaisella tavalla.

Perustuslakivaliokunta on lausunnossaan korostanut, että kahteen kertaan maksettavaan korvaukseen ei ole EU-oikeudellista perustetta. Valiokunta asetti tämän mahdollisuuden estämisen edellytykseksi sille, että lakiehdotus voidaan käsitellä tavallisen lain säätämisjärjestyksessä.  Sivistysvaliokunnan muutosehdotus varmistaa perustuslakivaliokunnan edellyttämän, että edelleen lähettämistä koskevista tekijänoikeuksista ei jouduta maksamaan kahteen kertaa, mutta kuitenkin siten, että säännös takaa tekijänoikeuksien haltijoiden oikeuden hallituksen esityksessä tarkoitettuun korvaukseen.

Valiokunta tiedostaa, että lähettäjäyritys voi käytännössä suorittaa korvausta kolmannen osapuolen eli edelleen lähettäjän puolesta. Valiokunta korostaa yhteisten sopimuskäytäntöjen kehittämisen merkitystä siten, että kaikki osapuolet ovat sopimusten liikesalaisuuksia koskevista salassapito- ym. ehdoista huolimatta riittävässä määrin tietoisia sovituista ja mahdollisesti maksetuista korvauksista, jotta korvauksia ei myöskään vahingossa makseta tarpeettomasti kahteen kertaan. Sivistysvaliokunta pitää tärkeänä, että kaikki neuvotteluosapuolet pyrkivät mahdollisimman pikaisesti muotoamaan yhteisiä sopimusmenettelyjä siten, että käytännön tulkinnanvaraisuudet tulevaisuudessa poistuvat.

Ehdotettu laki on tarkoitettu tulemaan voimaan keväällä 2015.

Valiokunnan mietintö on luettavissa eduskunnan verkkosivulla osoitteessa http://www.eduskunta.fi/valtiopaivaasiakirjat/sivm+27/2014.