Satu Pennanen valittiin Rääkkylä Folk ry:n uudeksi puheenjohtajaksi 22.10.2014 pidetyssä syyskokouksessa. Kihaus Folk -festivaalin järjestämisestä vastaavaa yhdistystä neljän vuoden ajan luotsannut puheenjohtaja Jutta Anttonen ei enää asettunut ehdolle.

– Neljän vuoden pestiin lupauduin, kun minut vuonna 2010 puheenjohtajaksi valittiin. Yhdistys on velaton ja voimissaan. Lisäksi sillä on palkattuna toiminnanjohtaja, joten hyvillä mielin luovutan tahtipuikon seuraavalle ja siirryn rivitalkoolaiseksi, väistyvä puheenjohtaja summasi tuntojaan.

Rääkkylässä asuva Satu Pennanen toimii kielten opettajana Rääkkylän koulussa. Yleisö tuntee hänet laulajana tyttönimellään Suhonen, esimerkisi tangokuningatar-finaalista viime kesältä.

– Olin otettu kun minua pyydettiin mukaan toimintaan. En erityisesti kansanmusiikin kanssa aiemmin ole ollut tekemisiss ä, mutta mielenkiinnolla ja innoissani astun tehtävään, Satu Pennanen iloitsi.

Yhdistyksen toiminnanjohtajana jatkaa Johanna Ahlholm.

Festivaali hyvässä vireessä

Kihaus viettää ensi kesänä juhlavuotta, kun festivaali järjestetään Rääkkylässä 25. kerran. Takana on hyvin onnistunut kesä 2014.

– Kävijätavoite ylitettiin ja festivaalin tunnelma oli onnistunut. Erityisen iloisia olemme siitä, että Kihaukseen tullaan koko perheellä ja että kaiken i käiset viihtyvät meillä. Taloudellinen tuloskin on positiivinen, vaikka avustuksia saatiin selvästi vähemmän kuin parina edellisenä vuonna, Johanna Ahlholm kertoo.

Juhlavuoden järjestelyt ovat jo hyvässä vauhdissa.

– Esiintyjiä julkistamme vuoden alkaessa ja koko ohjelma valmistuu huhtikuuhun mennessä, t oiminnanjohtaja jatkaa.

Kihaus Folk -juhlafestivaali järjestetään Rääkkylässä 3.-4.7.2015.