Tahitilla tuulee on Bernsteinin jazzahtava ja tragikoominen pienoisooppera
Kansallisooppera on kutsunut länsisuomalaisen Saaristo-oopperan vierailulle elokuun alussa. Saaristo-ooppera tuo Alminsaliin 7.–9.8. Leonard Bernsteinin jazzahtavan ja tragikoomisen pienoisoopperan Tahitilla tuulee (Trouble in Tahiti). Sen tapahtumat sijoittuvat 1950-luvun amerikkalaiseen lähiöön, jossa onnettoman avioparin, kotirouva Dinahin ja liikemies Samin arki koostuu sarjasta toiveita, valheita, ponnisteluja ja lannistumisia. Mukana oleva trio kommentoi tapahtumia kuin kreikkalainen kuoro suoraan radiomainonnan maailmasta.
Dinahin ja Samin rooleissa laulavat Päivi Nisula ja Tuomas Pursio. Oopperan on ohjannut Kari-Pekka Toivonen , lavastuksesta vastaa Jani Uljas , puvuista Marjo Haapasalo ja valaistuksesta Timo Alhanen. Suomennos on Mikko Koivusalon käsialaa. Seitsenhenkistä orkesteria johtaa Jari Hiekkapelto.
Leonard Bernsteinin ensimmäinen ooppera kantaesitettiin vuonna 1952. Bernsteinin kolmesta oopperasta viimeinen, A Quiet Place (1983), liittyy juoneltaan ensimmäiseen, ja sitä esitetään usein Trouble in Tahitin yhteydessä.
Saaristo-ooppera on oopperalaulaja Päivi Nisulan vuonna 2010 perustama oopperaseurue. Sen ensimmäinen tuotanto oli Turun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmassa kuultu Menottin Meedio . Saaristo-ooppera tuottaa pienen mittakaavan ooppera- ja musiikkitaideteoksia Länsi-Suomessa, Turun seudulla ja Turunmaan saaristossa. Seurue haluaa perinteisen oopperayleisön lisäksi houkutella uusia oopperan ystäviä ja osallistua keskusteluun oopperan ja musiikkitaiteen tilasta suurten taidelaitosten rinnalla.
Saaristo-ooppera: Tahitilla tuulee
Alminsalissa 7.8., 8.8. ja 9.8.2014 klo 19
Liput 30,50e (sis. palvelupalkkion) Oopperan lipunmyynti ja Lippupiste
