Kuva: Marco Borggreve
Sinfonia Lahden muusikot esittävät kevätkaudella kamarimusiikkia taas neljän konsertin verran. Kaksi konserteista, 10.2. ja 10.3., kuullaan noin tunnin mittaisina sunnuntaimatineoina klo 14 Felix Krohn -salissa.
Helmikuun konsertin 10.2. ohjelmassa on Mozartin jousikvintetto nro 2 ja Brahmsin jousisekstetto nro 2. Konsertti päättää orkesterin pienryhmäviikon, jonka aikana orkesterin eri pienkokoonpanot ovat kiertäneet esiintymässä lahtelaisissa kouluissa ja päiväkodeissa.
Maaliskuun konsertissa 10.3. ohjelmassa on Mozartin huilukvartetto nro 4, Prokofjevin sonaatti kahdelle viululle ja Sinfonia Lahden muusikon, Harri Ahmaksen säveltämä Mosaic Music for Woodwind Quintet. Teos on sävelletty puhallinkvintetille ja myös säveltäjä on itse mukana esiintymässä.
Huhtikuun 10. päivän konsertti kuullaan tammikuisen kamarikonsertin tapaan sinfoniakonsertin Encore -kamarikonserttina Sibeliustalossa. Konsertti alkaa noin 10 minuuttia sinfoniakonsertin jälkeen ja sinne on vapaa pääsy. Tunnelmalliset, noin 30-45 minuutin mittaiset konsertit ovat olleet suurmenestys.
Su 10.2. klo 14.00 Kamarimusiikkikonsertti, Felix Krohn -sali
Mozart: Jousikvintetto nro 2
Reetta Kataja, viulu
Anni-Kaisa Tikkala, viulu
Katariina Ruokonen, alttoviulu
Marjatta Laasonen-Häggkvist
Teet Järvi, sello
Brahms: Jousisekstetto op. 36 nro 2
Reetta Kataja, viulu
Krista Jäänsola, viulu
Lasse-Matti Laakso, alttoviulu
Riikka Lounamaa, alttoviulu
Teet Järvi, sello
Sampo Lassila, kontrabasso
Su 10.3. klo 14.00 Kamarimusiikkikonsertti, Felix Krohn -sali
Mozart: Huilukvartetto nro 4
Outi Viitaniemi, huilu
Lotta Nykäsenoja, viulu
Katariina Ruokonen, alttoviulu
Ilkka Uurtimo, sello
Prokofjev: Sonaatti kahdelle viululle op. 56
Sofia Greus, viulu
Anni-Kaisa Tikkala, viulu
Harri Ahmas: Mosaic Music for Woodwind Quintet
Outi Viitaniemi, huilu
Lasse Junttila, oboe
Eeva Mäenluoma, klarinetti
Harri Ahmas, fagotti
Petri Komulainen, käyrätorvi
To 11.4. n. klo 21.00 Encore -kamarimusiikkikonsertti, Sibeliustalo
Vaughan Williams: Pianokvintetto
Reetta Kataja, viulu
Oleg Larionov, alttoviulu
Sanna Palas-Lassila, sello
Petri Lehto, kontrabasso
Maria Kamchilina- Larionova, piano

