Matti Johannes Koivu julkaisee juhannuksen kynnyksellä uuden singlen ”Emme muistele maanantaita”. Kyseinen kappale antaa esimakua alkuvuodesta 2015 julkaistavalta, vielä nimeämättömältä uudelta albumilta. Kuuntele kappale täältä.
Tulevalla levyllään Koivu yhdistää voimansa Emma-palkitun tuottajan, Tommi Vikstenin kanssa. Aiemmin muun muassa J.Karjalaisen ja Vesa-Matti Loirin levyjä tuottanut Viksten on tuonut uusia sävyjä Matti Johannes Koivun musiikkiin: “Tommi on tuonut mukaan lisää elämää ja riemua, tämä kuuluu hyvin myös Emme muistele maanantaita -kappaleessa. Mutta ei hän sentään kaikkea haikeutta ole onnistunut musiikistani poistamaan”, Koivu naurahtaa.
Matti Johannes Koivu on noussut kuin varkain laulaja-lauluntekijöidemme eturiviin. Koivu on julkaissut viiden soololevyn lisäksi lastenmusiikkilevyn ja neljä albumia Ultramariini-yhtyeen jäsenenä. Hänen tuorein soololevynsä, keväällä 2013 julkaistu “Matti Johannes Koivu” sisältää runsasta radiosoittoa saaneet kappaleet ”Jos muutat mielesi” ja ”Paratiisi lasilla”. Uusi single ”Emme muistele maanantaita” on saatavissa digitaalisesti 19. kesäkuuta alkaen.
