9980190_orig

Kemin 33. sarjakuvapäivillä liikutaan musiikin ja mangan maailmassa. Sarjakuvapäivien pääohjelmanumerona on Kemin sarjakuvakeskuksen ja Kemin kaupunginorkesterin yhteistyössä järjestämä suurkonsertti Maisemakuvia ja sarjakuvia, jossa Anssi Tikanmäen rakastetut Maisemakuvia Suomesta -kappaleet puetaan sarjakuvan muotoon 12 kotimaisen sarjakuvataiteilijan voimin. Valtakunnallisesti ja paikallisesti tunnetut sarjakuvataiteilijat työstävät piirroksensa konsertissa livemusiikin soidessa ja yleisö pääsee seuraamaan tapahtumaa Kemin Tervahalliin viriteltyjen valkokankaiden kautta. Musiikista konsertissa vastaavat kapellimestari Jukka Myllyksen johdolla Kemin kaupunginorkesteri ja Anssi Tikanmäen orkesteri.

Sarjakuvataiteilijoiden tunnelmia pääsee kuulemaan Sarjakuvapäivien avajaisten yhteydessä, kun Arktisen Banaaninen kustannustoimittaja Vesa Kataisto haastattelee suurkonsertissa esiintyviä taiteilijoita. Konsertissa mukana olevat taiteilijat ovat Tessa Astre, Oskari Hyvönen, Mikko Jylhä,  Ilpo Koskela, Aapo Kukko, Hanna-Pirita Lehkonen, Kaisa Leka, Pentti Otsamo, Emma Rask, Anssi Rauhala, Jii Roikonen ja  Tiitu Takalo. 

Sarjakuvapäivien näyttelyiden teemoissa korostuu yhteisöllisyys ja yhteistyön merkitys kulttuurin kehittämisessä. Maailman Sarjakuvat ry:n tuottama Maailman Sarjakuvittajat -näyttely heijastaa yhdeksän sarjakuvataiteilijan kokemuksia kehitysyhteistyöstä. Näyttelyn osallistujat ovat ohjanneet Maailman Sarjakuvien järjestämiä työpajoja kehittyvissä maissa. Sarjakuvapäivillä nähdään myös taiteilijavieras Tiitu Takalon Minä, Mikko ja Annikki-sarjakuvaromaanin alkuperäispiirrosten näyttely. Takalon omaelämäkerrallinen romaani kuvaa taistelua vanhojen rakennusten ja asumiskulttuurin puolesta, ja Annikin puutalokorttelin kehittymistä merkittäväksi omaehtoisen kulttuurin tapahtumapaikaksi.

Kemin sarjakuvakeskus ja Kemin lastenkulttuurikeskus järjestävät Sarjakuvapäivien yhteydessä myös Mangapäivän, joka kokoaa yhteen japanilaisen sarjakuvan ja popkulttuurin harrastajat. Mangapäivän ohjelmanumeroihin kuuluvat muun muassa Lolita-muotinäytös, Cosplay-kilpailu, taidekuja ja useat aiheeseen liittyvät luennot.

Kemin 33. sarjakuvapäivät ja Mangapäivä järjestetään 11.10. Kemin Sauvotalossa Lastenkulttuurikeskuksen tiloissa osoitteessa Valtakatu 22. Maisemakuvia ja sarjakuvia -suurkonsertti järjestetään Kemin Tervahallissa osoitteessa Tervaharjunkatu 14.