Naisasialiitto Unioni myi tilansa Bulevardilla – Tilalle muuttaa Tove Janssonin kirjallisuudesta ponnistava kirjakustantamo Förlaget

Vuonna 1892 perustettu tasa-arvojärjestö Naisasialiitto Unioni on hyväksynyt Helsingin Bulevardilla sijaitsevan toimistonsa myyntitarjouksen. Unioni on etsinyt omistuksessaan vuodesta 1964 olleelle huoneistolle ostajaa viime kesästä, jolloin järjestö päätti muuttaa esteettömiin tiloihin.

“Tove Janssonin henki sopii erinomaisesti jatkamaan Bulevardilla vuosikymmeniä vaikuttaneiden feministien perintöä. Koemme tärkeänä, että Moomin Characters Oy Ltd haluaa ylläpitää huoneiston historiaa ja luonnetta. Olemme iloisia, että kirjakaupan ja kulttuuritoiminnan myötä yleisö voi jatkossakin vierailla tilassa. Samalla Unioni pystyy nyt kunnioittamaan feministisiä periaatteitaan varmistamalla, että sen seuraavat toimitilat ovat esteettömät”, sanoo Naisasialiitto Unionin varapuheenjohtaja Piia Lempiäinen.

Tiloihin muuttaa kirjakustantamo Förlaget, jossa Moomin Characters on enemmistöomistaja. Vastikään 10 vuotta täyttänyt Förlaget julkaisee korkealaatuista suomenruotsalaista kirjallisuutta, mukaan lukien Tove Janssonin kirjoja. Förlaget edustaa nousevia ruotsinkielisiä kykyjä sekä useita palkittuja kirjailijoita ja kuvittajia, esimerkiksi Monika Fagerholmia, Maria Turtschaninoffia, Kaj Korkea-ahoa, Kjell Westötä sekä Linda Bondestamia. Förlaget julkaisee myös valittuja käännöksiä merkittäviltä suomenkielisiltä kirjailijoilta, kuten Pajtim Statovcilta ja Pirkko Saisiolta.

”Haluamme kunnioittaa Tove Janssonin perintöä ylläpitämällä ja viemällä eteenpäin niitä arvoja, joiden takana myös Naisasialiitto Unioni seisoo. Tove symboloi monille tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta – kuinka hän naisena pystyi luomaan maailmanluokan taidetta ja kirjallisuutta, jota luetaan yhä tänäkin päivänä. Tove pystyi toteuttamaan oikeuksiaan sen tasa-arvotyön ansiosta, jota muun muassa Unioni on tehnyt perustamisestaan lähtien Suomessa. On todellinen kunnia, että Förlaget saa nyt jatkaa korkealaatuisen kirjallisuuden julkaisemista samoissa tiloissa”, sanoo Moomin Charactersin hallituksen puheenjohtaja ja Tove Janssonin veljentytär Sophia Jansson.

Moomin Characters on Tove Janssonin ja veljensä Larsin perustama muumihahmojen tekijänoikeuksien valvoja. Janssonin perheen omistama osakeyhtiö haluaa kunnioittaa jugendhelmenä pidetyn huoneiston historiallista perintöä ja sisustusta, mikä tullaan huomioimaan linjasaneerauksen yhteydessä tehtävän remontin kohdalla. Oma sisäänkäynti Bulevardilta mahdollistaa sen, että Förlaget pystyy perustamaan kivijalkaan kirjakaupan sekä järjestämään tiloissa pienimuotoisia kulttuuritapahtumia, kuten kirjojen julkistustilaisuuksia tai kirjallisia salonkeja.

”Olemme erittäin iloisia ja kiitollisia mahdollisuudesta muuttaa Naisasialiitto Unionin historiallisesti arvokkaisiin tiloihin. Sen myötä Förlaget saa asianmukaiset toimitilat kaupungin ytimestä, ja voimme toiminnallamme tehdä oman osuutemme suomenruotsalaisen laatukirjallisuuden tulevaisuuden takaamiseksi”, Förlagetin toimitusjohtaja Alexander Kråkström kommentoi.

Toimitilojen hyväksytty velaton myyntihinta on 1,85 miljoonaa euroa.