Turku Acoustic tuo musiikin Tuomiokirkkotorille
Viikonlopun kestoinen tapahtuma tarjoaa 27.–29.6. akustisesta musiikista hienon kavalkadin, jossa kuullaan niin paikallisia, aloittelevia kokoonpanoja kuin tunnettuja nimiartisteja. Lauantain hyväntekeväisyyskonsertissa esiintyvät Jippu, Tommi Kalenius ja Tuomas Kauhanen.
Paikallisia ja aloittelevia kokoonpanoja esiintyy kolmen päivän aikana lähemmäs 20. Ohjelmisto ulottuu bluesrockista aina Elvis cover duoon.
Perjantain klo 20–22 konsertissa esiintyvät Kari Peitsamo sekä Leevi and the Leavingsin kappaleita yhteislaulattava Pohjois-Karjala. Lauantaina klo 19–22 järjestetään Katastrofin ainekset –hyväntekeväisyyskonsertti yhteistyössä Turun ja Kaarinan Seurakuntayhtymän sekä Kirkon Ulkomaanavun kanssa. Konsertissa esiintyvät soolonaJippu ja Tommi Kalenius, sekä suurta suosiota hiteillään ”Pummilla Tallinnaan” ja ”Enkeli” saavuttanutTuomas Kauhanen. Konsertin alun juontaa Jethro Rostedt.
Turku Acoustic 2014 on koko perheen tapahtuma. Lapset on huomioitu erityisesti sunnuntaina, jolloin heille on klo 12–13 ohjelmaa tietokilpailun ja livekaraoken muodossa.
Tuomiokirkkotorin tapahtuma-alueella on koko viikonlopun ruokamyyntiä, anniskelua sekä erilaisia myynti- ja palvelupisteitä. Alueelle on ilmainen sisäänpääsy lauantain hyväntekeväisyyskonserttia lukuun ottamatta. Iltakonserteissa ikäraja on 18 vuotta.
Turku Acoustic 27.–29.6.2014
pe 27.6. klo 12–22 (klo 20–22 K-18)
la 28.6. klo 12–22 (klo 19–22 K-18, Katastrofin ainekset -konsertti, liput 15 €)
su 29.6. klo 12–18
su 29.6. klo 19–02 päätösklubi Bar Toimistossa
Esiintyjät ja lisätiedot: www.turkuacoustic.info
